WERKFUŠKY I.

Železárny vzdají hold kutilství v muzeu.
Kamna, legendární „rojberky“ na ruční pohon a později na elektrický proud, ozdobné garnýže, bronzové umělecké odlitky a mnoho dalších předmětů z oceli i slitin vznikaly v minulosti v dílnách rozsáhlého socialistického podniku dnešních Třineckých železáren.

05.02.2020 – 31.07.2020

Kutilství  - werkové fušky u nás hrály před listopadem 1989 velkou roli. Vždyť řada dnes běžných výrobků byla pro většinu lidí nedostupná, a proto musela postačit šikovnost hutních kutilů. Ti prokazovali také mimořádnou nápaditost v používání věcí na několik způsobů. Zejména pak v 70. a 80. letech 20. století platilo notoricky známé rčení o zlatých českých ručičkách ve všech možných oborech.

Většina kutilských – fuškových výrobků jsou technické unikátní originály s vlastní zajímavou historií. Byla by velká škoda, aby zmizely někde na šrotišti. Vždyť kolik zaměstnanců různých profesí mělo ke kutilství blízko. Zejména na těch provozech a dílnách, kde pracovali zruční zámečníci, elektrikáři, kovoobráběči, dřevomodeláři, kovomodeláři, slévači apod.