KDYŽ/KEĎ DRAKA BOLÍ HLAVA

19.07.2020 - 08.11.2020

ve spolupráci s Regionální radou rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci

Československá pohádka pro celou rodinu.

Podle stejnojmenné pohádkové knížky Petra Šišky a Dušana Rapoše.

Třinecké muzeum se stalo jedním z několika oslovených míst k letní kampani spojené s natáčením pohádky „Když draka bolí hlava“ - Léto s drakem. Kampaň připravila Regionální rada rozvoje a spolupráce se sídlem v Třinci.

Pohádka se natáčela v lokacích od Tater přes Dolní a Horní Lomnou, Hrčavu, Vendryni, Třinec až po jeskyni Šipka ve Štramberku a zámek v Karviné Fryštátě. Významnou roli v pohádce sehrál rovněž Budatínský hrad, ze kterého se stalo sídlo království Nad dračí skalou.

Výstava nabízí část rekvizit z natáčení například pohádkové kostýmy, královské korunky, trůn atd. Zároveň návštěvníky přivítá hlavní hrdina pohádky, kterým je dvouhlavý drak Čmoudík, jehož jedna hlava hovoří slovensky a druhá česky. Loutka draka je výsledkem špičkové československé loutkářské školy pod vedením Miroslava Duši a také bohaté 3D animace Jaro Niňaje a kresby Martina Schwarze.

Pohádka nenásilnou formou připomíná společné soužití Čechů a Slováků. Zatímco před 27 lety došlo k rozdělení na dva samostatné státy, v pohádce se dvě království, rozdělené díky dračí kletbě, spojují v jedno silné království. V hlavních rolích pohádky, ve které se střídá slovenština s češtinou, se objevily herecké špičky včele s Kamilou Magálovou, Jánem Koleníkem, Zuzanou Mauréry, Mirem Nogou, Miroslavem Šimůnkem, Kateřinou Brožovou, mladými herci Zuzanou Žákovou, Jakubem Jablonským, Alešem Nykodýmem a Charlottou Nellou Gottovou.

Třešničkou na dortu je pak účinkování Karla Gotta a také věhlasného módního návrháře Osmana Laffity.

Pohádka získala ocenění na řadě festivalů ve světě: Nové Mexiko, Turecko, Indie, Jižní Korea, Německo, Albánie, Arménie, Lotyšsko, Austrálie, Rusko, Německo.