VÁNOCE, ZRCADLO HISTORIE

1/12/2021 – 30/1/2022

Panelová výstava, která přiblíží v našem kraji lidové zvyky a obyčeje našich předků. Zvlášť bohaté byly v předvánočním období (adventu) i o Vánocích jmenovitě Štědrém dni. Pokud se návštěvníkovi některý obyčej zalíbí a přijme mezi ostatní, jimiž si se svými blízkými zkrášluje a zpříjemňuje vánoční čas, bude nás hřát, že tato výstava splnila svůj účel.

Výstavu zároveň doplňují staré pohlednice – Svatá Rodina v betlémském chlévě, ale také čtyřlístky, muchomůrky, andělé a děti dovádějící ve sněhu: to jsou motivy, které zdobily vánoční pohlednice před několika lety. Návštěvníci uvidí především motivy vánočního pečiva, cukroví a dalších tradičních dobrot. Které z nich přetrvaly dodnes? Vlivem mobilů se totiž zvyk zasílání pohlednic stává pomalu minulostí.