2021/2022 - 1/12 – 30/1 - BETLÉM, SYMBOL VÁNOC

Muzeum nabízí vánoční atmosféru!

Návštěvník se na výstavě dozví, že už stovky let patří k tradici v našich končinách stavění betlémů. Mohou být z téměř jakéhokoliv materiálu. Kdysi se stavěly pouze v kostelích, odkud se postupně rozšířili do našich domácností. Asi nejrozšířenější jsou betlémy papírové. Zkušení výtvarníci a řezbáři vyráběli dřevěné, z keramiky, ze skla a šikovné hospodyně dokázaly upéct postavičky z různých druhů těsta. Tradici stavění betlémů se pokusil v roce 1782 ukončit Josef II., protože považoval tento zvyk za nedůstojný církve. Lidé si však tuto oblíbenou tradici nenechali vzít. Největší obliba betlémů nastala v 19. století, kdy začaly vycházet tištěné. Měly malé rozměry, takže se vešly i do malých příbytků a navíc byly finančně dostupné.

Expozici doplňuje lidová venkovská světnice s vánoční atmosférou z přelomu 20. století nebo Tři králové, chlapci v přestrojení, kteří chodívali pravidelně jako koledníci.