2022 - 5/4/2022 – 30/10 - SPORTOVNÍ OKAMŽIKY NA TŘINECKU I. A II.

Expozice tvoří vlastní a zapůjčené sbírky od sportovních nadšenců.

Výstava mapuje bohatou sportovní činnost na Třinecku od prvopočátku až do dnešních dní. Jedná se o otevřenou obrázkovou knihu/encyklopedii, kterou si postupně návštěvník projde/prolistuje. Na Třinecku se sportuje dlouhá léta, ale oficiální spolky začaly existovat v 19. století. K nejstarším patří TURISTIKA, JEDNOTA SOKOL, FOTBAL, HOKEJ, SPORTOVNÍ GYMNASTIKA, ZÁPAS a spousta dalších. Některé ze spolků pokračují velmi intenzivně až do dnešních dní a slaví vysoká kulatá výročí. Výstava přibližuje také některé významné osobnosti třineckého sportu, hlavní osobností je pan Ota Gavenda, který stál u zrodu mnoha na výstavě zmíněných sportů, jak se sami dozvíte. Nejedná se o všechny sporty, které na Třinecku máme, ale o výčet těch nejstarších. Pokud tedy nenajdete ten svůj oblíbený sport, nezoufejte, dozvíte se zajímavosti o jiných sportech a třeba vás natolik uchvátí, že se ke spolku přidáte. Výstava se prezentuje ve dvou výstavních síních, ve kterých naleznete přes 500 kusů exponátů např. historické i současné sportovní oděvy, náčiní, medaile, poháry, fotografie nebo tiskopisy. Některé mají i svou historickou hodnotu, třeba jako tretry pana Nádeníčka z OH 1972.