<< zpět

SÁRA SAUDKOVÁ - fotografie

11.02.2024 - 21.04.2024

Galerie Na schodech v muzeu patří známé české fotografce Sáře Saudkové. Autorka se věnuje výhradně volné tvorbě – inscenovanými fotografiemi s typicky hravým, erotickým nábojem dokumentuje svůj soukromý život – loučení a čekání, a to mezi tím: lásky, touhy, osamění… Fotografuje převážně akty. Fotografie jsou ojedinělé tím, že Sára často nachází krásu tam, kde by jí ostatní zcela přehlédli – jejími modely bývají totiž i ženy, jejichž proporce sotva odpovídají současnému estetickému ideálů. Nejsou tu však jen akty. Do úplně jiných sfér dokáže svého diváka přenést třeba i tajemným zátiším či podivuhodnou impresionistickou přírodní náladou.

„Jsem maminkou čtyř dětí, která namísto vařečky a žehličky drží v ruce fotoaparát. A nedělám nic jiného, než že objektivem nasávám do negativů všechno, na čem mi záleží, co mám ráda a co spolehlivě pomine: lásku, radost, smutek i touhu, krásu, vůni dětí, samotu a čekání. Jsou to příběhy, které se mi honí hlavou a které čtu v lidech – listuji v nich jako v knize…každý člověk v sobě ukrývá své tajemství, které unese jen fotografie, aniž by prozradila všechno.“ říká Sára.

Fotografie z výstavy, která potrvá do 21. dubna 2024, je možné zakoupit. Na prodej je také knihy či pohlednice autorky Sary Saudkové.