OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI

V minulosti bylo možné zhlédnout řadu atraktivních výstav a doprovodných programů, které třinecké muzeum připravilo pro svoje návštěvníky od vlastního scénáře a návrhů až po samotný přívoz exponátů a jejich instalaci.

FENOMÉN GOROLSKI ŚWIĘTO

Výstava historie folklorního festivalu u příležitosti jeho 75. ročníku

14/10/2022 – 31/1/2023

Jedna z nejvýznamnějších kulturně-společenských akcí na Těšínském Slezsku ožívá v prostorách muzea. Výstava přibližuje historii mezinárodního folklorního setkání GOROLSKIGO ŚWIĘTA, druhého nejstaršího folklorního festivalu v České republice po festivalu ve Strážnici. Na několika panelech naleznete nejen historii folklorního setkání, historii města Jablunkov či původ jablunkovských obyvatel, ale také informace o jednotlivých spolcích, úzce spjatých s folklorním setkáním, život a práci tří významných mužských osobností, které bezpochyby ke „Gorolu“ patří.  Výstavu doplňuje přehlídka regionálních dámských i mužských krojů a výrobky regionální značky GÓROLSKO SWOBODA, regionální produkt®. Velmi důležité elementy udržující kulturní dědictví a tradice našich předků. Řemesla, zábava a tvrdá práce jdou neodmyslitelně ruku v ruce s životem místních horalů. Pro děti a jejich doprovod je připraveno různorodé kreativní tvoření jako například výroba vlastního modrotisku.

ANNA BURÁ - regionální malířka / TŘINEC

VÝTVARNICE JE JEDNOU Z MÁLA TŘINECKÝCH AUTOREK ZABÝVAJÍCÍCH SE TVORBOU, KTERÁ NÁS NEKALKULOVANÝM ZPŮSOBEM TVŮRČÍHO VYJADŘOVÁNÍ DOSTÁVÁ DO STAVU KLIDU A BEZBŘEHÉHO ROZJÍMÁNÍ. MALOVÁNÍ SE JI STALO NÁPLNÍ NEVYUŽITÉHO VOLNÉHO ČASU. JE MOC RÁDA, KDYŽ JE TATO PRÁCE ÚSPĚŠNÁ, OBOHACUJE A POSKYTUJE JI RADOST.

Galerie Na schodech

10 / 11 /2022 – 29 / 1 /2023

Autorka byla členkou výtvarného klubu při tehdejším Domu kultury v Třinci byla od roku 1979. Lidovou konzervatoř v Ostravě – obor malba absolvovala v roce 1981 – 1984, tehdy se zúčastnila kolektivní výstavy v Divadle hudby v Ostravě. Průběžně vystavovala v Kulturním domě v Třinci, v galeriích, AMO ve Frýdku-Místku, Bystřici, v Mostech u Jablunkova a účastnila se   i několika kolektivních výstav. O její tvorbu je stále zájem.

SAMA AUTORKA O SOBĚ TVRDÍ:

 „Že dává přednost realitě jako definitivu a obklopuje se přírodou, kterou respektuje. A také to, že ji láká způsob vyjadřování v případech, kdy nejde obraz spojit s formou a proporcemi. Kopírovat přírodu tak úplně nechce, ráda by do obrazu dala jiný rozměr. Ani netouží, aby obrázek byl přesnou kopií přírody, scenérie, ale ráda by vystihla takovou tu hravost se světlem a stínem. Velice ráda maluje zátiší – květiny. Tvoří a zkouší taky něco nového, pro ni zajímavého. Když se ji to podaří, je moc šťastná. U zátiší se pouští vždy do detailů a to ji moc neuspokojuje. Má ráda větší plátna a rozměr, kde se může rozmáchnout.“

TOTO JE ONEN POMYSLNÝ HNACÍ MOTOR AUTORČINY TVORBY, KTEROU NA NI NEUSTÁLE BUDEME OBDIVOVAT A CTÍT.

PO ROCE VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ - vlastní výstava

VÁNOCE, JEJICH HISTORIE, BETLÉMY Z RŮZNÝCH MATERIÁLŮ, OZDOBY, INSPIRACE, TO VŠE NEODMYSLITELNĚ PATŘÍ K VÁNOČNĚ LADĚNÝM VÝSTAVÁM TŘINECKÉHO MUZEA UŽ NĚKOLIK DESÍTEK LET.

15 / 11 / 2022 – 31 / 1 / 2023

Letos tomu nebude jinak a vy se můžete těšit na POHÁDKOVÝ BETLÉM Václava Vaňka, který je již největší svého druhu v České republice. Václav Vaněk čerpá inspiraci v díle Jiřího Trnky - Broučci. Na loutky s typickými rysy má autorská práva a postupně několik let rozšiřuje množství kulis betlému. Již patnáct let se postupně rozšiřuje tento betlém. Letos přibyla do betlémské scenérie voňavá atmosféra a to jak ženy pečou v příbytku vánoční cukroví a koláčky. Výstava je doplněna několika textovými panely, které vám odhalí některé známé tradice našich předků, a dozvíte se kousek historie. Načerpat inspiraci nejen ke zdobení stromečku, ale také k výrobě betlémů bude možno od 15. listopadu 2022 v Muzeu Třineckých železáren a města Třince, expozice je k vidění do 31.1.2023. Děti budou mít příležitost předvést svého kreativního ducha u připraveného workshopu.

WERK, jak ho z ulice nevidíte

FOTOKLUB STEEL TŘINEC & FOTOGRAFICKÝ OBZOR ČESKÝ TĚŠÍN MAREK DŽUPIN / PAVEL ZUBEK / JAROSLAV IVÁNEK / IVO POLOČEK / MIROSLAV BALEK / MIROSLAV NIEDOBA

více >>