OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI
V minulosti bylo možné zhlédnout řadu atraktivních výstav a doprovodných programů, které třinecké muzeum připravilo pro svoje návštěvníky od vlastního scénáře a návrhů až po samotný přívoz exponátů a jejich instalaci.
MALUJI SI PRO RADOST - MIROSLAV KONDERLA
kresby / vlastní tvorba
10.09.2024 - 20.11.2024
Amatérský malíř Mirek Konderla prostřednictvím více než padesáti kreseb představuje svůj talent v Galerii Na Schodech. Známé i méně
známé značky dopravních prostředků z celého světa propracované do nejmenších detailů. Mirek tvoří svá díla nejen doma, ale také v denním stacionáři RADOST, který s radostí navštěvuje řadu
let. Za svou letitou kariéru namaloval stovky obrázků a pravidelně se účastní srazu Mustangů v Milíkově, kde sbírá inspiraci pro své kresby. Mirkova vášeň k autům, autobusům, náklaďákům a dalším
dopravním prostředkům je obrovská, ale jelikož nevlastní řidičský průkaz a v autě se sám neprojede, prostřednictvím kresby si pocit alespoň představuje. Mirek srší pozitivní energií, a to se odráží
i v jeho kresbách – široká škála barev, smysl pro detail i krásná rozmanitá příroda. Výstava, která potrvá do listopadu je prodejní a jistě stojí za zmínku fakt, že Mirek dokáže namalovat podle
předlohy téměř cokoliv, specializuje se však na dopravní prostředky, nejvíce na americké automobily.
POKLADY A ZAJÍMAVOSTI Z DEPOZITÁŘE
muzeum slaví 55 let, slavte s námi výstava uspořádána u 185. výročí hutě
28. 4. 2024 - 15. 11. 2024
Výstava návštěvníky provede jak historií třineckého muzea, tak 185letou existencí hutě.
Muzeum se rozhodlo vzdát poctu našim předkům a všem generacím hutě. Vystaveno bude několik muzeálních pokladů, například vyrobeny v železárnách nebo získané darem, některé jsou vskutku originální a naší pýchou. Jedna z kuriozit, která ještě nebyla vystavena je operační stůl ze závodní nemocnice, která se datuje od roku 1895, tento exponát pochází z konce 20. let 20. století. Nemocnice svoji činnost v železárnách ukončila v roce 1985. Výstava nabídne i zmapování bohaté svépomocné a kutilské činnosti pracovníků třinecké huti v druhé polovině minulého století, tak zvané Werkové fušky.
400 předmětů - 400 příběhů
Vybrat 400 předmětů ze sbírek tak, aby dostatečně představily sbírkový fond, a aby vypověděly dlouhý příběh v jeho celistvosti i pozoruhodných detailech byl nelehký úkol. Jsou to předměty s příběhy. Věci obyčejné, vzácné i kuriózní, které přinesli dárci, nebo které muzejníci nakoupili, našli v přírodě či objevili na půdách. Někteří lidé si myslí, že v muzeích se uchovávají pouze věci zachovalé, vzácné. Ale právě věci používané denně v běžném životě nejvíce dokládají naši historii.
Dětský i dospělý návštěvník se v průběhu výstavy může těšit na spoustu doprovodných aktivit. Jedna z nich je zaměřená na muzeální práci, například se stane restaurátorem nebo si vyrazí svou vlastní minci s logem muzea. Výstava nabídne i ukázky vstupních surovin pro výrobu oceli, ale i meziproduktů až po vlastní výrobky nebo se seznámí s železniční kolejnicí. To je malý výčet toho, co výstava nabízí.
MODELY LODÍ
výstava lodních modelů PETRA SUŠOVSKÉHO a členů Klubu lodních modelářů OLOMOUC - JAKUBA SUŠOVSKÉHO, PETRA ŠEBESTY a JAROSLAVA TESAŘE
10.09.2024 - 10.11.2024
Volné otevřené sdružení modelářů Olomouc a jeho okolí fungující již 25 let. Zabývají se zejména stavbou a provozováním rychlostních plachetnic kategorie Micro Magic, F5-E/IOM a RG-65, ale i historickými motorovými loděmi, plachetnicemi kategorie NSS a také loděmi pro Tug Tawing.
Předchůdcem lodi byl patrně vor, plochý svazek pevně spojených kmenů, později se stožárem, plachtou a kormidlem. První archeologicky doložená vesla jsou stará 10 tisíc let a první doložené lodě jsou staré přes 8000 let. Jsou to vydlabané kmeny stromů – monoxyly nebo také kánoe.
Modely lodí rozhodně nejsou novou záležitostí. Jako součást pohřební výbavy je nalezneme již ve starověkém Egyptě. Od středověku jsou modely lodí v kostelích v přímořských oblastech, věnované námořníky jako dar Bohu za záchranu na moři. Také jako hračky slouží modely lodí po tisíciletí.
Více než 30 vystavených modelů znázorňuje kopie skutečných lodí, historických
plachetnic, lodě postavené za II. světové války i typy lodí, které vznikaly v poválečném období až do současnosti.
Základním autorem výstavy je Petr Sušovský, který se věnuje modelařině od dětství, intenzivně staví modely už 17 let. Inspiraci čerpá především z internetových stránek a v odborné literatuře. Některé modely jsou postavené z původních stavebnic, jiné jsou vytvořené podle lodních plánů v kombinaci dřeva a plastu. Stejnému koníčku se věnuje i syn Jakub Sušovský. Dále je možné zhlédnout modely lodí od kolegů z Klubu lodních modelářů Olomouc Petra Šebesty a Jaroslava Tesaře, kteří používají podobný způsob stavby.
BÍLÉ ZLATO / KŘEHKÝ PORCELÁN
LUDĚK JANOVSKÝ / soukromý sběratel
04.06.2024 - 20.10.2024
První výstava porcelánu v třineckém muzeu vás potěší krásou ušlechtilého, jemného, přesto pevného a užitečného materiálu, jakým je porcelán. Svého času byl podobně cenný jako zlato, dnes je téměř každodenní součástí našich životů.
Soukromá sbírka pana Janovského čítá kolem 200 kousků a nyní budou u nás k vidění. Sběratel říká „POHLED NA PĚKNÉ DÍLO MI DĚLÁ RADOST“ a proto je má všechny denně na očích, vystavené ve svém bytě a teď se o tu krásu podělí s námi.
Hrníčky, sošky, servisy a jiné porcelánové předměty jsou mnohdy ulovené na tržištích, aukcích, blešácích u nás i v zahraničí. Výstava nabízí průřez obdobími především našich porcelánek s úžasnou historickou tradicí a vysokým uměleckým zpracováním.
Budete mít možnost se dozvědět o historii porcelánu, který je ve své dnešní podobě znám už od 7. století n. l. Dozvíte se, jak náročná cesta vedla k prvním výrobkům a co obnáší proces výroby, zároveň na Vás čeká spoustu dalších, zajímavých informací. Věděli jste, že existují varhany se znějícími píšťalami z míšeňského porcelánu? Nebo kdy a kdo vynalezl oblíbený cibulový vzor? Která porcelánka má ve znaku dva zkřížené meče? Odpovědi a ještě mnohem více, najdete u nás v muzeu.