OHLÉDNUTÍ DO MINULOSTI

V minulosti bylo možné zhlédnout řadu atraktivních výstav a doprovodných programů, které třinecké muzeum připravilo pro svoje návštěvníky od vlastního scénáře a návrhů až po samotný přívoz exponátů a jejich instalaci.

BÍLÉ ZLATO / KŘEHKÝ PORCELÁN

LUDĚK JANOVSKÝ / soukromý sběratel

04.06.2024 - 20.10.2024

První výstava porcelánu v třineckém muzeu vás potěší krásou ušlechtilého, jemného, přesto pevného a užitečného materiálu, jakým je porcelán. Svého času byl podobně cenný jako zlato, dnes je téměř každodenní součástí našich životů.

Soukromá sbírka pana Janovského čítá kolem 200 kousků a nyní budou u nás k vidění. Sběratel říká „POHLED NA PĚKNÉ DÍLO MI DĚLÁ RADOST“ a proto je má všechny denně na očích, vystavené ve svém bytě a teď se o tu krásu podělí s námi.

Hrníčky, sošky, servisy a jiné porcelánové předměty jsou mnohdy ulovené na tržištích, aukcích, blešácích u nás i v zahraničí. Výstava nabízí průřez obdobími především našich porcelánek s úžasnou historickou tradicí a vysokým uměleckým zpracováním.

 

Budete mít možnost se dozvědět o historii porcelánu, který je ve své dnešní podobě znám už od 7. století n. l. Dozvíte se, jak náročná cesta vedla k prvním výrobkům a co obnáší proces výroby, zároveň na Vás čeká spoustu dalších, zajímavých informací. Věděli jste, že existují varhany se znějícími píšťalami z míšeňského porcelánu? Nebo kdy a kdo vynalezl oblíbený cibulový vzor? Která porcelánka má ve znaku dva zkřížené meče? Odpovědi a ještě mnohem více, najdete u nás v muzeu.

SYMPOZIA OBOHATILA TŘINEC I. a II.

Ing. Jan Ferenc kurátor mezinárodní výstavy TDU

28.06. - 30.08.2024

V letošním roce uplyne 25 let od zahájení přípravy prvního sympozia výtvarníků v rámci Třineckých dnů umění a 15 let od ukončení největšího projektu umění v Třinci. Od roku 2000 do roku 2009 Nemocnice Třinec připravila 13 sympozií, z toho 10 jarních pro sochaře a 3 podzimní pro malíře. Tvůrčích sympozií se zúčastnilo dohromady 56 malířů a 80 sochařů od nás ze Slovenska a Polska.
Myšlenka na pořádání Třineckých dnů umění v Nemocnici Třinec se zrodila v roce 1999. Souvisela se snahou vytvořit v Třinci kulturní místo, ve kterém by se střetávalatváři v tvář síla a prostor přírody s tvůrčí činností. Místem realizace se stal rozlehlý nemocniční park, který měl pro pacienty vytvořit příjemné zázemí a seznámit je i třineckou veřejnost se současným uměním.
Kurátorem všech sympozií Třineckých dnů umění byl řezbář Stanislav Zorman z Petrovic - Dolních Marklovic. Při organizování sympozií měla nemocnice obrovskou výhodu, jelikož měla ve vlastnictví zrekonstruované rekreační zařízení v Tyře. Zde byli každoročně účastníci sympozií ubytováni. V překrásné scenérii uprostřed Beskyd, čerpali inspiraci a tvořili svá díla z různých materiálů - z bílého i červeného pískovce, žuly, syenitu, travertinu, oceli, litiny, mosazi, šamotu, keramiky a dubu. Tím Nemocnice Třinec postupně vytvořila Galerii v přírodě jak pro pacienty, tak pro občany a návštěvníky města. Třinec tím získal jedinečnou uměleckou sbírku soch v rámci regionu. Je to také jediná galerie v českých nemocnicích, která byla zaspána do knihy rekordů. Na Třinecké dny umění v nemocnici nikdy nebyly použity žádné finanční prostředky z rozpočtu nemocnice. Vše bylo hrazeno ze sponzorských darů a dotací. Nemocnici v organizování sympozií podpořilo za 10 let 88 sponzorů. Největšími každoročními sponzory byly firmy Lesostavby Frýdek-Místek a.s. a STAPRO s.r.o. z Pardubic.

V Galerii Na schodech a v Malé výstavní síni se letos prezentují bývalí účastníci sympozií. Tři malíři a tři sochaři ze tří států.
Malíři:
JOANNA BANEK z Polska
JANA JURÁŠKOVÁ z Česka
DUŠAN SEKELA ze Slovenska
a sochaři:
RASTISLAV BIARINEC ze Slovenska
ROMAN WENZEL z Česka
JAN WOJDYŁO z Polska

ZRCADLO EMOCÍ

MARIAN WIERZGOŃ - fotografie z cest

Amatérský fotograf, žijící ve Smilovicích a pracující v třinecké Nemocnici AGEL, představí výstavu svých fotografií pořízených na cestách po světě. Tato výstava je jeho premiérou.

30. 4. 2024 - 23. 6. 2024

 

Koníčky a záliby pana Mariana jsou velmi různorodé: hraje na klavír a syntezátory, zajímá se o folklor a jako akordeonista je 35 let členem folklorní kapely Kamraci. Doma i na koncertech poslouchá všechny žánry hudby, je fanouškem kina a filmu. Posledních patnáct let především hodně cestuje.

“Říká, že cestování poskytuje nepřeberné možnosti. Na cestách poznáváte, pozorujete, prožíváte. Cestování inspiruje.“

Vášeň pro cestování v něm umocnila zájem o fotografování, kterému se předtím věnoval sporadicky.

Návštěvníci muzea mají jedinečnou možnost vidět jeho díla mezi prvními. Můžete se s autorem podívat do rušných, velkých, světových měst i projít po nenápadných uličkách v téměř zapomenutých koutech světa. Vnímat krásu místních lidí, kteří jsou neodmyslitelnou a hlavní součástí každé fotografie. Lidé na nich jsou zachyceni ve své každodenní radosti, při práci i zábavě. Ukazuje svěžest mládí i smutek stáří ve své neúprosné podobě.

Všechny fotografie se snaží odzrcadlit kouzlo prchavého okamžiku, neopakovatelnosti, dynamiky a děje. Fotografie neupravuje, jsou prezentovány tak, jak vznikly.  Autor se zaměřuje hlavně na obličej, na jeho výraz, gesta a pohyby, snaží se zachytit emoce okamžiku. Skryté kouzlo a krása těchto záběrů, pořízených mnohdy náhodně, spočívá v zobrazení různorodosti lidského obličeje a člověka jako takového, v jeho prostotě i komplexnosti.      

Považuje se za ryzího amatéra, při fotografování se spoléhá na intuici, pohotovost, na své schopnosti pozorovat, vyhodnocovat a rychle se rozhodovat v konkrétní situaci. To je ostatně i podstatou jeho náročné profese.

RUDOLF ŠTAFA - průřez tvorby a vzpomínky na WERK

Třinecký občan, tvůrce kovových plastik a reliéfů, malíř, restaurátor i pedagog

21.05. - 23.06.2024

Přijďte objevit umělecký svět Rudolfa Štafy. Nová výstava vám přinese pohled do života a díla tohoto významného českého umělce, který většinu svého života tvořil a žil v Třinci. Prozkoumejte jeho fascinaci surrealistických vyjádřením života, jež se prolíná s průmyslovými prvky, které objevil při své práci v Třineckých železárnách. Plechy, dráty, kolejnice, řetězy, betonářská stavební ocel a profilové železo jsou po určitou dobu jeho základním uměleckým materiálem. Mimo to byl rovněž velmi úspěšný malíř a sochař, své dílo vystavoval po celém světě.  Těšíme se na vaši návštěvu.

RUDOLF ŠTAFA

14. dubna 1925-20.července 2014

Syn kováře Rudolf Štafa se Narodil v moravské vísce Jesenec, po studijích a práci na restaurování fresek při obnově významných uměleckých památek na budovách v Plzni, Praze, Karlových Varech, Děčíne aj. se v roce 1955 přestěhoval do Třince  a brzy začíná pracovat v propagačním ateliéru Třineckých železáren. O pár let později díky manuální práci a přímým kontaktům s všudypřítomným železem a hutním materiálem, teprve pochopením a poznáním jeho zvláštností, silných estetických účinků a možností tvarování,  nachází svoji vlastní identitu. Do srpna 1968 vystavuje po celém světě a je velmi uznávaným umělcem, pak bohužel upadá v zapomnění. Až po sametové revoluci přichází satisfakce a naplno a nadšeně se zapojil do společenského a uměleckého života.