POJĎTE S NÁMI DO POHÁDKY!

Ve spolupráci s Městským muzeem Lanškroun

7/3 – 21/5/2023

Výstava interaktivní formou připomene nejznámější české pohádky a zároveň představí ilustrační činnost autorky Veroniky Balcarové, která žije a tvoří v Horní Čermné a její tvorba má celorepublikový dosah. Vystudovala obor užitá malba na Střední umělecko-průmyslové škole v Praze a dále pokračovala ve studiích na Akademii výtvarných umění. Absolvovala v Ateliéru restaurování malířských děl a polychromovaných plastik prof. Karla Strettiho. Již během studií se začala věnovat ilustrování dětských knížek. Výstava je zaměřena na představení ilustrací z nejnovějších pohádkových knížek. Expozice prezentuje obrázky k lidovým pohádkám, ale také k říkadlům a písničkám, které si děti mohou připomenout pomocí malovaného čtení. K pohádkám, jako například O Červené karkulce, O perníkové chaloupce, O veliké řepě, O Budulínkovi, Zlatý kolovrat a O Marušce a dvanácti měsíčkách.

Obrázky z knížky, které tvoří různým českým autorům například Dagmar Pernické a Jiřímu Žáčkovi, ilustruje příběhy o přátelství, pracovitosti a hezkému vztahu k přírodě. V pohádkách vládne laskavost, ohleduplnost k druhým, špetka legrace, pohoda a hlavně v nich vítězí dobro nad zlem. Součástí výstavy budou velké plošné pohádkové postavy a bohatý interaktivní program. To je malý výčet toho, co výstava nabízí.

CO NA SEBE PROZRADILA AUTORKA:

„Ráda bych vám představila svoji práci, kterou dělám s velkou radostí a láskou. Bude mě těšit, když v obrázcích naleznete upřímnou radost, hravost a touhu po poznávání.“

V dětství jsem objevila skvělý nástroj jménem tužka a s ním začínám každou svoji kresebnou i malířskou práci. Ve své tvorbě se věnuji ilustracím pro děti a klasické malbě. V ilustracích ráda nechávám zvířátka vyprávět příběhy, tak trochu z našeho života. Kreslené postavičky vznikají na základě kresebných a akvarelových studií. Obrázky vytvářím kombinací kresby a malby akvarelem nebo na počítači. Někdy i kombinací obojího.“