NEZAPOMENUTELNÍ

Zlatá věk filmu / vlastní výstava

01. 06. 2023 - 29. 10. 2023

Zlatý věk filmu je nezapomenutelnou érou české kinematografie. Herci a herečky, kteří předváděli nejen svůj um, ale také často nasazovali své životy a to doslova. Režim, tohoto období nebyl ke všem a všemu přívětivý. Mnoho z herců, hereček, producentů, režisérů a celého filmového kolektivu se museli bít o svou práci, slovo i chránit své rodiny. Přesto všechno, co se ve světě i doma dělo, vzešlo nemálo filmů a filmových hvězd, které mají své jméno do dnešních dní. Připomeňme si prostřednictvím velkoformátových fotografií tuto zlatou éru kinematografie v naší venkovní Galerii WERK.

 

FANTASTICKÉ ZÁHADY I. a II.

Arnošt Vašíček / Ostrava

01.06.2023 - 27.10.2023

Přežívají v odlehlých koutech Země zvířata, připomínající dinosaury? Ovládají šamani přírodních národů nadpřirozené síly? Jsou upíří a vlkodlaci pouze výmyslem? Jaká sžíravá tajemství skrývá dosud neodhalená minulost lidstva? Navštívily naši planetu bytosti odjinud?

Vzrušující pátrání po těchto a mnoha dalších nevysvětlených mystériích čeká od června návštěvníky Muzea Třineckých železáren a města Třince.  

Arnošt Vašíček zde představí více než stovku záhad, od historických otazníků přes putování za neznámými živočišnými fenomény a paranormální úkazy až k důkazům o návštěvách mimozemských civilizací. Zavede návštěvníka do mnoha exotických lokalit od tropických pralesů přes největší pouště světa až k Velikonočnímu ostrovu a jiným odlehlým koutům.

Expozice je rozdělena do řady kapitol. ČAS ČARODĚJŮ přibližuje masky, amulety a fetiše primitivních kmenů. Mimo jiné uvádí případ „vraždících mumií“ a seznamuje s unikátním uměním zmenšování lidských lebek na velikost pěsti.

 Část s názvem NA LOVU PŘÍŠER je věnována pátrání po neznámých zvířatech.  Domorodci v mnoha odlehlých koutech vyprávějí o gigantických nestvůrách, které jako by přežily z pravěku. Mnoho otazníků se stále vznáší nad pozorováním yettiho a bigfoota. 

Sekce VETŘELCI DÁVNOVĚKU představí sošky „bohů“, jejichž oblečení, přilby a nezvyklá technická výstroj připomínají spíš skafandr mimozemských astronautů než posvátné roucho. Jiní se zas podobají, víc robotu než živé bytosti. Mimo jiné uvidíme sošky boha Jagannatha z Indie, pověstné dogu z Japonska i létající stroj boha Tešupa. Fascinující indicii jsou prodloužené lebky z Paracasu. 

Výstava přibližuje také záhady spojené s naší historiií od Ďáblovy bible a Voynichova rukopisu přes vikingy a templáře po tajemné Beskydy.

Arnošt Vašíček je autorem desítek faktografických i beletristických knih s tématikou záhad. Natočil téměř stovku televizních dokumentů a píše scénáře pro hrané seriály. Část exponátů jsou originály, které přivezl ze svých cest, další tvoří muzejní repliky.

Výstava Fantastické záhady pobaví celou rodinu. Představí v mnoha ohledech překvapivé až senzační unikáty a k vidění bude do konce října 2023.

VNITŘNÍ A VNĚJŠÍ SVĚT

Stanislava Boberová / Ostrava

01.06.2023 - 31.08.2023

Od dětství to táhlo autorku do světa, přírody a na výpravné dobrodružné cesty. Díky svému dědovi, ji vždy zajímala kultura a příroda, měla potřebu vše zkoumat a přemýšlet o věcech do větší hloubky. Kulturní dědictví a nejrůznější stránky umělecké, řemeslné, estetické i pocitové s nimi spojené, autorku přitahovaly. Také fascinace toho, co vše jde vyrobit, vymyslet a vytvořit rukama šikovného člověka. Výtvarno ji naplňovalo a lákalo svými barvami a detaily. Kresba a fantazie Stanislavu Boberovou přenášely do jiných barevných míst a umožňovaly ji tak relaxovat. I přes nepříznivý směr života co se uměleckého vzdělání týče, si našla časem směr spíše uměleckořemeslný a performativní. Ovlivnilo ji zásadně působení v mnoha skupinách a spolcích historického šermu, historického a irského tance a divadla. Souvisela s tím potřeba vytvořit si kostýmy, fotografie, grafiku a začlenit je do tvorby k reklamním účelům. A tak se začala věnovat výrobě historických kostýmů, doplňků ke kostýmům, šperkům, rekvizit a vůbec všemu co bylo potřeba k představení a performance. Zhruba před pěti lety se opět vrátila k výtvarné stránce v podobě fotografie a grafiky. Pocitové a vnitřní naladění začala přenášet na papír a do fotografie. Z mnoha cest tak vznikají umělecké záběry vedené jen pocitem, náladou, barvami a nebo strukturou. Kresby odrážejí vnitřní světy její mysli v momentálním rozpoložení, kde se barvy a struktury prolínají v konečný tvar. Mnohé kresby jsou automatické, či je to forma autorčina deníku. Občas však tvoří i konkrétní ilustrace nebo fotky, portréty a grafiku k reklamním účelům. Její tvorba se snaží být komplexní a rozsáhlá, jak výtvarná, užitá tak performativní

KRAJINA ŽENAMI POŽEHNANÁ

Parkmaraton / Krásná Lípa

01.06.2023 - 31.08.2023

Výstava nazvaná Krajina ženami požehnaná je z fotografického hlediska expozicí skupinových aktů v přírodě. Pro hoho, kdo výstavu navštíví, je ovšem něčím mnohem víc. Určitě překvapením a objevem. Přirozená krása ženského těla, jež není drezírováno, aby odpovídalo obecným požadavkům fotografického modelu, ale je jen samo sebou, je tělem ženy obecné – tahle krása je tu spojena s krásou přírody, která až bere dech.Pětadvacet žen ve věku od třiceti do pětasedmdesáti let, které se všechny ani neznaly, spojuje především místo, kde žijí. Všechny mají na dosah nádhernou přírodu Českého Švýcarska, krajinu skal a skalních měst, hlubokých roklí, křišťálově průzračných řek, plazivých luk a zadumaných lesů. A všechny svůj kraj znaly a měly k němu blízký vztah. Pak přišel impuls. Pojďme zkusit vnímat krajinu jinak. Nezprostředkovaně, naplno, celými těly. Nahými těly. Bylo zapotřebí hodně odvahy. Bylo nutné opustit komfortní zónu, aby se ukázalo, že to vlastně komfortní zóna vůbec není. A tak se nahé ženy spojily se svým krajem, aby světu i sobě samým podaly svědectví o přírodním i lidském bohatství Českého Švýcarska. O nezměrné kráse téhle krajiny. Jinak, než je obvyklé. A překvapivý divák zjišťuje, že ho nahota ani nepobuřuje, ani nestrhává, ani nevzrušuje, že je náhle něčím absolutně samozřejmým, přirozeným a krásným.

NECH BROUKA ŽÍT…

Venkovní galerie WERK

více >>