2022 - 8/2 -10/5 - SPORTOVNÍ KARIKATURY

AUTOR ŽIJÍCÍ V CHEBU, NAKRESLIL PRO TUTO VÝSTAVU SÉRII OBRÁZKŮ SE SPORTOVNÍ TÉMATIKOU.

více >>

2022 - 3/2 - 3/4 - JAK TO BYLO S REKLAMOU ZA SOCIALISMU?

NOSTALGICKÁ VZPOMÍNKA NA HRDINU REKLAMNÍCH SPOTŮ / PANA VAJÍČKA

více >>

2021/2022 - 1/12 – 4/3 - HLAVOLAMY I. A II.

Výstava z Chvalského zámku - Praha

více >>

2021/2022 - 1/12 – 30/1 - BETLÉM, SYMBOL VÁNOC

Muzeum nabízí vánoční atmosféru!

Návštěvník se na výstavě dozví, že už stovky let patří k tradici v našich končinách stavění betlémů. Mohou být z téměř jakéhokoliv materiálu. Kdysi se stavěly pouze v kostelích, odkud se postupně rozšířili do našich domácností. Asi nejrozšířenější jsou betlémy papírové. Zkušení výtvarníci a řezbáři vyráběli dřevěné, z keramiky, ze skla a šikovné hospodyně dokázaly upéct postavičky z různých druhů těsta. Tradici stavění betlémů se pokusil v roce 1782 ukončit Josef II., protože považoval tento zvyk za nedůstojný církve. Lidé si však tuto oblíbenou tradici nenechali vzít. Největší obliba betlémů nastala v 19. století, kdy začaly vycházet tištěné. Měly malé rozměry, takže se vešly i do malých příbytků a navíc byly finančně dostupné.

Expozici doplňuje lidová venkovská světnice s vánoční atmosférou z přelomu 20. století nebo Tři králové, chlapci v přestrojení, kteří chodívali pravidelně jako koledníci.

2021 - 1/10 – 18/11 - BRYŁA A GEST - ANNA ZIELIŃSKA

PLASTIKY/POLSKO

ANNA ZIELIŃSKA narozena v roce 1985 je Doktorkou společenských věd,

absolventkou doktorského studia na Akademii speciální pedagogiky ve Varšavě a absolventkou Akademie výtvarných umění ve Varšavě, získala diplom u prof. A. Myjaka. Zároveň je Absolventka Střední umělecké školy im. A. Kenara v Zakopaném. Získala stipendium v Accademia di Belli Arti v Carraře v Itálii.

Výtvarnice přednáší na Akademii výtvarných umění a také na Akademii speciální pedagogiky ve Varšavě. Je autorkou i spoluautorkou mnoha vědeckých publikací.

Od roku 2011 se zapojuje do aktivit podporujících vědu. Je členkou správní rady Polské psychiatrické asociace vědecké sekce arteterapie. Spoluzakladatelka umělecké skupiny Reaktor Laboratorium Rzeźby, která sdružuje sochaře.

Zúčastnila se desítek sochařských sympozií v Polsku i v zahraničí, včetně Itálie, Dánska, Německa, České republiky, Francie.

Fyzická, emocionální a psychologická sféra lidské bytosti jsou klíčovým tématem jejích děl. Některá díla nabývají abstraktních forem inspirovaných přírodou. Nejběžnějšími materiály používanými v sochařství jsou dřevo, kámen, kov a pryskyřice. Ve své tvorbě využívá mnoho technik a uměleckých médií. Zabývá se také fotografií, malbou a kresbou. Mnoho z jejích uměleckých aktivit je založeno na umělecké intervenci zaměřené na sociální otázky.

Spolupracuje s detenčními centry, Monarem, psychiatrickou léčebnou a vzdělávacími centry, spolu se svými svěřenci realizuje řadu uměleckých projektů. To vyžaduje součinnost uměleckých akcí, instalací a happeningů, které jsou realizovány tvůrčími dílnami. Inspiraci čerpá z různých vědních oborů, čímž vytváří interdisciplinární umělecký dialog.